O Przewodniku Kontakt Reklama Przyjaciele
 Berlin
 Londyn
 Paryż
 Rzym
 Wiedeń
 Amsterdam
 Ateny
 Barcelona
 Bolonia
 Bratysława
 Budapeszt
 Edynburg
 Florencja
 Glasgow
 Helsinki
 Kopenhaga
 Kraków
 Lizbona
 Mediolan
 Monako
 Moskwa
 Oslo
 Oświęcim
 Pompeje
 Praga
 Saloniki
 Sankt Petersburg
 San Marino
 Watykan
 Wenecja
 329
 8
 127
 110
 46
 328
 260
 137
 160
 221




Oslo


Oslo, stolica Norwegii, położone jest w głębi Oslofjordu. Miasto zostało założone przez Haralda III Srogiego w pierwszej połowie XI stulecia. Następnie stało się siedzibą biskupów, ośrodkiem życia religijnego, politycznego oraz ważnym portem. W latach 1624-1925 nazywało się Christiania na cześć króla Chrystiana IV, który odbudował je po jednym z najgroźniejszych pożarów.

W XIX wieku, w okresie zjednoczenia ze Szwecją, stało się stolicą Norwegii. Był to czas znacznego rozwoju gospodarczego i kulturalnego miasta. W 1905 roku Norwegia uzyskała pełną niepodległość, a miasto Christiania przyjęło nazwę Oslo (w 1925 r.).

Większość obszaru miasta zajmują lasy, parki i tereny rekreacyjne. Ponadto urokliwy krajobraz tego miejsca tworzą liczne strumienie górskie, polodowcowe oczka wodne i ponad 350 różnej wielkości jezior. Rozległe tereny zielone, zwane Nordmarka, rozciągają się na północ od centrum. W Oslo znajduje się port, na terenie którego mieści się reprezentacyjna ulica Karl Johans Gate, a wokół niej zgromadzonych jest większość zabytków miasta.

Stolica Norwegii oferuje także turystom aktywny wypoczynek. W lecie można skorzystać z licznych szlaków turystycznych lub powędkować nad jeziorami, a także wypocząć na pobliskich kąpieliska. W zimie natomiast można uprawiać narciarstwo biegowe, zjazdowe albo spędzić czas na licznych basenach, kortach tenisowych czy w kręgielniach.

Atrakcje turystyczne Oslo


Zamek i forteca Akershus


Zamek i forteca Akershus położone są strategicznie we wschodniej części zatoki. Pierwsze zabudowania obronne powstały w tym miejscu już w 1300 roku. Następnie na przestrzeni wieków twierdze stale rozbudowywano i wzmacniano mury obronne, m.in. w 1559 roku powstała wieża strzelnicza Munk.

Po wielkim pożarze miasta w XVII wieku, ówczesny władca, Christian IV przebudował średniowieczny zamek na renesansowy pałac. Obok niego zbudował nową fortecę, Akershus Festning, która miała lepiej strzec dostępu do miasta, poprzez solidne ziemno-kamienne obwarowania i bastiony. Forteca przetrwała wiele oblężeń, głównie szwedzkich i nigdy, oprócz II wojny światowej, nie została zdobyta.

Obecnie w odrestaurowanym zamku można zwiedzać puste sale, pomieszczenia zamkowe, podziemne przejścia i lochy oraz kaplicę, z której nadal korzysta rodzina królewska podczas różnych uroczystości. Udostępniane zwiedzającym jest także mauzoleum królewskie, w którym znajdują się krypty królów: Hakona VII i Olafa V.

W twierdzy mieści się kilka muzeów m.in.: Muzeum Wojskowe (Forsvarsmuseet), w którym zgromadzono modele i dioramy prezentujące najważniejsze momenty z historii militarnej Norwegii oraz Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu (Norges Hjemmefront Museet) poświecone niemieckiej okupacji w Norwegii i alianckim działaniom ruchu oporu.

Wokół zamku na terenach zielonych współcześnie odbywają się koncerty oraz przedstawienia taneczne i teatralne.

Galeria Narodowa


Galeria Narodowa gromadzi największy w kraju zbiór sztuki norweskiej. Kolekcja obejmuje dzieła z okresu od 1800 do 1939 roku. Eksponowane są tu także prace malarzy europejskich, w tym obrazy Gauguina, Picassa oraz impresjonistów: Maneta, Moneta, Degasa, Renoira, Matisse'a i Cezanne'a. Zwiedzający może również zapoznać się ze zbiorami średniowiecznych ikon szkoły nowogrodzkiej, norweskim malarstwem i rzeźbą z XIX wieku. Jednak na szczególną uwagę zasługuje zbiór dzieł Muncha, ze słynnym obrazem "Krzyk" (więcej prac tego artysty zgromadzonych jest w Munchmuseet).

Oslo Radhus


Ratusz z dwoma bliźniaczymi wieżami został wybudowany w latach 1933-1950, jako upamiętnienie 900 rocznicy powstania miasta. Obecnie jest siedzibą politycznych władz Oslo. Do budynku z czerwonej cegły prowadzi wejście otoczone drewnianymi rzeźbami przedstawiającymi sceny z mitologii nordyckiej. Wnętrze budowli ozdobione jest freskami i malowidłami wybitnych norweskich artystów. Co roku w ratuszu wręczana jest pokojowa Nagroda Nobla.

Frogner Park


Frogner Park jest największy parkiem w mieście, znajdującym się w dzielnicy Majorstuen, na północny zachód od centrum. Rzędy drzew, szerokie trawniki, sadzawki, strumienie umożliwiają doskonały wypoczynek mieszańcom Oslo.

Główną atrakcją tego miejsca jest Vigeland Park, w którym znajduje się ok. 200 monumentalnych rzeźb autorstwa Gustawa Vigelanda, norweskiego artysty, i jego uczniów. Posągi nagich, ludzi wykonanych z brązu i kamienia, przedstawiają różnego rodzaju emocje jakich doznaje człowiek w ciągu swojego życia. Na najwyższym parkowym wzgórzu znajduje się monolityczna kolumna z granitu, która przedstawia masę splecionych ze sobą ciał ludzkich. Na stopniach wokół kolumny stoją rzędy kamiennych figur.

Oslo Domkirke


W katedrze pochodzącej z XVII wieku na uwagę zasługują: kunsztowny witraż Emanuela Vigelanda (brata Gustawa Vigelanda) oraz ołtarz przedstawiający Ostatnią Wieczerze i Ukrzyżowanie, wzorowany na dziele Miachaela Rasha, które dawniej zdobiło kościół. Tylną część świątyni okalają, pochodzące z 1858 roku, Basarhallene (hale targowe), gdzie w lecie odbywa się targ wyrobów rękodzielniczych.

Norweskie Muzeum Ludowe


Muzeum znajduje się na półwyspie Bygdoy. Eksponowane są w nim dzieła sztuki ludowej, meble, ubiory, wystawy dotyczące obyczajów, narzędzi domowych i rolniczych. Na jego terenie znajduje się także skansen, gdzie zgromadzonych jest ok. 140 budynków z XVII-XVIII wieku. Obiekty (stodoły, spichlerze, budynki mieszkalne) są zgrupowane według regionu z którego pochodzą. W lecie organizowane są w skansenie pokazy tkactwa i garncarstwa. Na uwagę zasługuje kościół typu "stav"zbudowany około 1200 roku w Gol i przeniesiony na Bygdoy w 1885 roku.

Muzeum Kon-Tiki


Muzeum jest poświęcone tratwie Kon-Tiki, zbudowanej z drzewa balsa, na której norweski odkrywca, Thor Heyerdahl, w 1947 roku odbył podróż z Peru do Polinezji. Chciał w ten sposób udowodnić, że pierwsi mieszkańcy Polinezji mogli pochodzić z Ameryki Południowej. Innym eksponatem tego muzeum jest łódź Ra II, wykonana z trzciny papirusowej, którą Heyerdahl przepłynął Atlantyk w 1970 roku. W ten sposób starał się dowieść, że starożytni mieszkańcy północnej Afryki i Bliskiego Wschodu mogli dotrzeć do Ameryki o wiele wcześniej niż Europejczycy.

Muzeum Łodzi Wikingów


W muzeum można zobaczyć trzy dębowe łodzie wikingów wykopane na początku XX wieku z rytualnych kopców grzebalnych, położonych w rejonie Oslofjordu. Statki, pochodzące z IX wieku, zostały pogrzebane w błękitnej glinie, dzięki czemu zachowały się w bardzo dobrym stanie. Wielkość kopca określała pozycję społeczną i zamożność zmarłego, a przedmioty (m.in.: klejnoty, meble, jedzenie) wkładane do grobu miały być przydatne w przyszłym życiu.

Najciekawszym eksponatem jest 22 metrowy Oseberg z kunsztownie rzeźbionym dziobem i rufą. Był poruszany przez 30 wioślarzy. W jego komorze pogrzebowej odnaleziono bogate zbiory przedmiotów z czasów wikingów, które można podziwiać w dalszej części muzeum. Większą, 24 metrową, i solidniejszą łodzią jest Gokstad, a z trzeciego statku - Tune, zachowały się jedynie fragmenty.

Muzeum Fram


W wielkim trójkątnym gmachu muzeum, obok przystani Bygdoynes, znajduje się szkuner Fram. Boki statku, zaprojektowanego przez Colina Archera, zostały wygładzone, aby ułatwiać przeprawy przez lodowiec. Szkuner wodowano w 1893 roku. Podczas ekspedycji na biegun północny w latach 1893-1896 Fridtjof Nansen dopłynął na nim do Wysp Nowosyberyjskich. Następnie w 1911 roku na wspomnianym statku Roald Amundsen dotarł w rejon bieguna południowego, a w latach 1898-1902 Otto Sverdrup przepłynął na nim wokół południowej Grenlandii do kanaryjskiej Wyspy Ellesmere'a.

Holmenkollen


Holmenkollen to górzyste przedmieście Oslo, którego główną atrakcją jest ponad 100-letnia skocznia narciarska. Ten obszar może być interesujący nie tylko zimą, kiedy odbywają się tu zawody narciarskie (Festiwal Narciarski), ale także latem z uwagi na odbywające się koncerty. Pod skocznią znajduje się Muzeum Narciarstwa (Ski Museum), a z jej szczytu roztacza się piękna panorama na miasto i okolice.

Vikinglandet


Park tematyczny Vikinglandet położony jest 10 km na południe od Oslo. Spacerując wśród zrekonstruowanych budynków z epoki wikingów, można obejrzeć pokazy rzemiosła i przenieść się duchem w klimat minionej epoki. Park powstał głównie z myślą o dzieciach.

Warto wspomnieć jeszcze o innych placówkach muzealny znajdujących się na terenie Oslo takich jak: Norsk Sjofartsmuseum (Muzeum Żeglugi Morskiej), Barnekunstmuseet (Muzeum Sztuki Dziecięcej), Det Norske Skoytemuseet (Norweskie Muzeum Łyżwiarstwa), Kunstindustrimuseet (Muzeum Sztuki Użytkowej), Historisk Museet (Muzeum Historyczne), Viegeland Museum (poświęcone rzeźbiarzowi Viegelandowi), Munchmuseet (Muzeum Muncha), Norsk Arkitekturmuseum (Norweskie Muzeum Architektury) i Museet for Samtidskunst (Muzeum Sztuki Współczenej).